דף הבית >> המרכז הרוחני לעולי צרפת >> "ואני קרבת אלוקים לי טוב"

"ואני קרבת אלוקים לי טוב"

לב ליבה של העיר אשדוד, מקום הומה אדם ושוקק פעילות ללא הרף. משרדי ממשלה וחנויות ואף בתי עסק הומי אדם.  ב"כיכר הסיטי" ברחוב הקליטה 3, פועם לב רחב וחם לכל יהודי ויהודי. בתוך מדבר צייה רוחני המשווע ללחלוחית של קדושה, מפכה המעיין הצלול ומרווה לכל דורש ממימיו הטהורים.
לא יכולנו להסתיר את התרגשותנו העצומה, עת באנו בשעריו של המרכז הרוחני רחב הידיים. כבר בעומדנו על הסף נשאבנו למקום אחר... כאן פועל כולל לאברכים מצוינים, בית מדרש והוראה וכן בית כנסת. אוירה קסומה של קירוב לבבות, המתמזגת עם הנהרה הגדולה השפוכה על פניהם של אלו שזכו לפסוע את צעדיהם הראשונים בעולם היהדות. לא, לא קלה היא הדרך וחבלי הקליטה מורכבים הם. השפה, המנטאליות השונה ואורחות החיים בארץ- זרים ומנוכרים עבורם, אך פה הם מצאו את הבית, את המקום המספק להם ידע נרחב ביהדות בשילוב אוזן קשבת ותמיכה רצופה.
ובכדי להקים מרכז רוחני ייחודי ומקיף שכזה לא די בכח הרצון. דרושה לזה הבנה דקה ומעמיקה לנפשם של הבאים בשעריו, רובם עולים חדשים שטרם הסתגלו לסגנון החיים בארץ. דרושים לכך בנוסף כוחות נפש אדירים, מסירות והתמדה מתוך דאגה לכל צרכיו הפיזיים של המקום. וכל התכונות המיוחדות הללו חברו יחדיו בנפשו הזכה והטהורה של מורנו ורבנו בנן של קדושים רבי דוד חנניה פינטו שליט"א
מתוך תחושת שליחות קודש עילאית, בהיותו סמל לאהבת ישראל ומאור פנים לכל יהודי- הקים הוא את המרכז הזה. את הציר הסובב חיי חולין עלה בידו להפוך לחיי קדושה, לזכות את הרבים לטעום מן האור האין סוף של קודשא בריך הוא. "הנה ימים באים ... לא רעב ללחם ולא צמא למים" (עמוס ח' י"א). בדורנו כה גובר הביקוש לתורה, כי כל חלל ריק מתוכן, ניתן למלא רק בכח התורה, ומפעל חייו של הרב שליט"א שכולו קודש וחובק עולם- נמצא גם כאן.
לניהולו של המקום, תוך כדי דאגה מתמדת לביסוסו ולצמיחתו אחראי בנו הצדיק רבי רפאל פינטו שליט"א, המפקח באופן תמידי על כל הנעשה, ומעניק הדרכה מלאה לצוות הרבנים שליט"א ולבאי בית המדרש.   
ניסינו לדלות מעט מן השפע הנצחי האדיר שבמקום, וערכנו סיור מרתק שנפרש לאורך יום שלם. שם, ניסינו להתרשם מן הפעילות הנפלאה הרוחשת במקום, ואת מעט מרחשי הלב הנפעם, העלינו על גבי הכתב.          

"יראוך עם שמש"

בוקר. השעה 6:30. תפילת שחרית בנעימה נישאת בחלל... "עוטר ישראל בתפארה", תפארתו של כל יהודי טלית ותפילין. רבים מבאי המניין לתפילה מתחזקים מאוד ברוחניות. עצם העובדה שקיבלו הם על עצמם להתמיד בקביעות במצוות תפילין, נוסכת בהם כח רוחני אדיר וקדושה למשך כל היום כולו.
וכך, מחיל אל חיל בסולם העלייה, נותרים הם על מקומם גם לאחר סיום התפילה. איש אינו ממהר ודומה כי השעון עצר מלכת. רב הקהילה וראש הכולל הרב אליהו חליווה שליט"א, מוסר שיעור מרתק בפרשת השבוע, והדברים מאירים כבשעת נתינתם מסיני, ומחזקים את מאמר חז"ל הידוע שכל נשמות ישראל נכחו במעמד הר סיני. כאן כולם חשים קשר ושייכות לתורה הקדושה כי בנים הם לעם הנבחר.

"אשרי אדם מצא חכמה"

9:00 בבוקר. סדר יום חדש נפתח, עם השיעור בחומש מפי הרב אליהו אלנקווה שליט"א. לשיעור הייחודי הזה כבר יצא מוניטין בקרב עולי צרפת. הוא נמסר דבור על אופניו, באופן קולח בשפה הצרפתית.
גם במבט קל על פניהם של היושבים המרותקים לשיעור- ניתן לראות שמדובר בקהל בעל אינטליגנציה והשכלה גבוהה. בירור קצר שערכנו לאחר מכן העלה כי לא טעינו. אכן, על ציבור המאזינים המגוון נמנים אנשי רפואה ואקדמאיים, בוגרי אוניברסיטאות נחשבות. באים הם ברצון ובחשק עצום למלא את כל מצבורי ישותם הרוחנית, שואלים ומתרצים ומשתתפים באופן פעיל בשיעור.
בתחילת כל שבוע עד ליום שלישי, נלמדים כל נושאי הפרשה באספקלריית היהדות המאירה עם פירושי רש"י הקדוש. ובהמשך השבוע לומדים על פי הסדר נביאים וכתובים, בביאור מדרשי חז"ל. השיעורים מרתקים, מלאי תוכן והמשתתפים יוצאים מהם מחוזקים בכל פעם מחדש.

"ואדם יפיק תבונה"

צורת לימוד ייחודית מצאנו במהלך סיורנו במקום. במשך כמחצית השעה עד לשעה 11:30 מתקיים שיעור פעיל בהלכה מתוך הספר "הלכה ברורה". הלימוד נעשה בצוותא ממש, כל תלמיד קורא קטע מתוך הספר ומתרגם אותו לשפה הצרפתית.
כך "זה נהנה"- כאשר מבינים כל מאזיני השיעור את ההלכות הנלמדות. ובמקביל "זה לא חסר" כאשר המתרגם רוכש את המיומנות הנדרשת בשיטת הלימוד, דבר המקנה לו כלים ללמידה עצמית.

גם המתחילים בלימוד ההלכות מוצאים את מקומם בטבעיות. מידי יום נמסר שיעור בהלכה במשך כשעתיים עד לשעה 1:00 בצהרים, מפי הרב דוד גודרי שליט"א. השיעור פותח למאזינים מבט חדש לעולם היהדות, ובו נלמדות הלכות בסיסיות בעולמו של כל יהודי. הליכות הבוקר והלכות תפילין נמסרים בשפה ברורה לכל נפש.

שיעור נוסף בהלכה נמסר באופן מקיף, בטוב טעם ודעת מפי הרב מישאל אסרף שליט"א. בשיעור נלמדות ההלכות על פי פסקי "המשנה ברורה", תוך מתן מענה לכל שאלה המתעוררת ובהתייחסות מיוחדת לפרטים הנדרשים. גם כאן ניכר כי הושם דגש מיוחד על מתן מענה לכל שאלה, תוך הרחבת אפיקי הידע ההלכתיים של קהל הלומדים.
יחד עם הרב אסרף שליט"א זוכים המשתתפים ללמוד משניות על הסדר במשך כשעתיים בכל בוקר. בשיעור מבוארות המשניות באופן ברור ומובן, תוך תרגום לצרפתית והבנת הרקע.

לצעירים שמביניהם מתקיים מידי יום שיעור בגמרא. השיעור מתקיים בחלקו השני של הבוקר. יחד עם הרב אלנקווה שליט"א, פוסעים יחדיו בסוגיות אביי ורבא, לומדים לירד לעומק דעתם של מפרשיה וללבן את הנלמד בחברותות. את השיעור פוקדים צעירים רבים המגלים עולם חדש כפשוטו, בלימוד הגמרא. בסייעתא דשמיא זכו הם לסיים לא מכבר את כל מסכת עבודה זרה. מיותר לציין עד כמה מביאים ההישגים הללו אושר וסיפוק ללומדים. 
מפליא לראות היאך בכל השיעורים הללו באים לידי ביטוי יחדיו- אהבת ישראל וקירוב רחוקים תוך שינון הלכות, משנה, דרך חיים ומוסר לעבודת ה' יתברך, כי אשריכם ישראל. 

"אתה ידעת שבתי וקומי"

לאחר הפסקת צהרים קצרה, מתחדש הלימוד במלוא עוצמתו. שוב משתלבים יחדיו שזורים באומנות- קירוב לבבות וזיכוי הרבים וביניהם זורם מעיינה של תורה.
רבני הצוות שליט"א מוסרים שיעורים בגמרא ובהלכה לקהל רב של משתתפים הבאים לשמוע בצמא את דבריהם. כמו כן מתקיימים בשעות קבועות עד לשעה 6:00 בערב שיעורים מלאי תוכן במוסר ובהשקפה, וכן שיעור בפרשת השבוע על פי פירושי ה"בן איש חי" זצ"ל.

"משאת כפי מנחת ערב"

תפילת מנחה רבתי ברוב עם נערכת בשעה שש בערב (לפי שעון קיץ). רבים מתושבי האזור, אנשים שסיימו את עמל יומם ואף כאלו המצויים עדיין בעיצומו של יום עבודתם... כולם כאחד נקבצים לתפילת המנחה בכוונה ובדבקות.
לאחר סיום התפילה נוכחנו לראות כיצד רבים מהם נותרים כאן, במקום. לא, הם אינם עוזבים. הם נשארים לשיעור בגמרא בעמקות "אליבא דהלכתא" עם הרב אליהו חליווה שליט"א. השיעור מרתק, מבוסס על מסכתות הגמרא בשילוב הלכות. בדבריו הנעימים משלב הוא הלכות נחוצות, ופותח צוהר לעולמם של מאזיניו להעמיק שורשיהם בחיי היהדות הצרופה.

"ודרך חיים תוכחות מוסר"

בסיומו של השיעור זכינו להשתתף ב"סדר מוסר" מרתק. אומנם הוא נמשך כעשר דקות בלבד, אך גדוש ומלא בכלים נכונים להתמודדות עם החיים על פי השקפת היהדות. כאן נקשרים בעבותות אהבה לתורה ולמצוות ומחזקים את הקשר הייחודי שנוצר במשך כל היום כולו, בין המשתתפים לבין אבא שבשמים. כי הכל הולך אחר החיתום ומטביע את רושמו בנפש הנטהרת.
תפילת ערבית מרוממת נערכת בסיומו של הלימוד, יחד עם הקהל הרב שזכה להשתתף בשיעורים.

"זרח בחושך אור לישרים"

השעון מורה על השעה 8:30 בערב. לתומנו היינו סבורים כי יום פורה וגדוש הסתיים במרכז הרוחני הנפלא הזה. אולם עד מהרה התברר לנו כי טעינו. ההתעוררות, ההתקרבות ועבודת ה' לא תמה בזאת.
אנשים רבים ועימם בני נוער, הלומדים בשעות היום- מגיעים לכאן כעת. והם יודעים כי כאן מחכה להם כל מה שנשמתם הטהורה רוצה... פה יוכל כל אחד מהם למלא את כל כולו באוצר ייחודי שכל הון שבעולם לא ישווה לו.
שיעורים בהשקפה וביהדות המיועדים גם למתחילים ממש, מתקיימים כאן מידי ערב. השיעורים מגוונים וגם המקום בו הם נערכים אוסף אליו ציבור רב ויקר, בכמיהה לשמוע עוד ועוד כדי להכיר מקרוב ולהתחזק.
חוגי בית נערכים במקומות שונים, שעליהם מודיעים מראש כדי שכולם יוכלו להשתתף בהם. לעיתים נעשית מתכונת השיעורים במוסדות "אורות חיים ומשה" ברובע ג', ואף לשם מגיעים משתתפים רבים.
"עץ חיים היא למחזיקים בה". מסכת גדולה וענפה של זיכוי הרבים נמשכת כאן בסייעתא דשמיא, מיסודם ומהנהגתם של מורנו הצדיק נצר לשושלת מפוארה של קדושי עליון, רבי דוד חנניה פינטו שליט"א ועימו בקודש בנו הצדיק רבי רפאל שליט"א, שכל משאת נפשם וכל מגמתם היא להרבות פעלים לתורה, ועל כך הם מוסרים נפשם.
אכן, כתליו של המקום, מרצפותיו, וגם הרהיטים - לו רק יכלו הם לדבר, היו אף הם אומרים קירוב לבבות לתורה. אך מעידים המה בעדותם הדוממת, כי כאן מקרבים בצעדי ענק את יום בואו של משיח צדקנו בהיות המקום הזה מלא כולו "דעה את ה'"...

"ואת שבת קדשך הודעת להם"

"לקראת שבת לכו ונלכה"

שבת מלכתא פורשת כנפיה על העיר. גם המרכז הרוחני כולו אומר כבוד, בית הכנסת מלא מפה אל פה. בכל שבת מחדש ניתן לראות מתפללים רבים הבאים בשערי בית הכנסת כוותיקים ורגילים. לא ניתן להאמין כי אך זה מקרוב באו, וכעת ההשתתפות בתפילות השבת ובשיעורים הנערכים במהלכה- נעשו לחלק בלתי נפרד מחייהם.
קבלת שבת מרוממת, ומזמוריה נאמרים בנעימה ובנחת כמונה מעות. לאחר מכן נישאת ברמה דרשתו של רב הקהילה הרב אליהו חליווה שליט"א. בנועם שיח הוא משלב הגיגים מפרשת השבוע ומתאים אותם בדקות ההבנה לסגנונם של השומעים. הדרשה נמסרת בשפה הצרפתית, כמובן.

"מזמור שיר ליום השבת"

אור יום שבת קודש מפציע, ועימו עולה גם השחר הרוחני כאן. תפילת שחרית בכוונה ובאווירה ישיבתית, יחד עם קריאת התורה ברורה ומאירה. טרם קריאת התורה שוב נושא הרב חליווה שליט"א דרשת קודש לציבור מענייני הפרשה, והקהל מרותק לדבריו.

את שבתות הקיץ הארוכות ממלאים בתוכן יהודי שורשי. שיעורי קודש מתקיימים בבית המדרש, וכן אמירת תהילים רבתי לפני תפילת מנחה. אף כאן ניתן למצוא רבים מבני הקהילה המגיעים להתבשם מאווירה של תורה יחד עם אווירת שבת קודש.

"יכירו בניך וידעו"

לאחר תפילת המנחה נערכת סעודה שלישית במקום. הסעודה מיועדת לכל בני הקהילה, ותורמת רבות לגיבושה. שם מתוודעים הם האחד לרעהו, מחדדים את קשריהם בהיותם רובם ככולם עולים חדשים מצרפת הנמצאים בשלבי הסתגלות לחיים בארץ. בנוסף לקשר הרב שתורמת הסעודה המשותפת, מתחזקים בה כל בני הקהילה בעבודת ה' ובעלייה בתורה וביראת שמים. דברי חיזוק לשומעים נאמרים במהלך הסעודה, ובכך חותמים את יום השבת בהרגשה מרוממת ונפלאה מאין כמותה, המשפיעה מקדושתה על כל ימי השבוע הבאים לטובה.

"אמונתך בקהל קדושים"

בני קהילת הקודש ברובע הסיטי באשדוד, זוכים מידי חודש לביקורו של הצדיק רבי רפאל פינטו שליט"א, בנו של מורנו ורבנו שליט"א.
בביקוריו בקהילה נמסרים מפיו המפיק מרגליות, דברי חיזוק באמונה לציבור הרב, הנוהר למקום בבוא צדיק אל הקודש. לאחר השיעורים משתרך תור ארוך של ממתינים לברכה ולקבלת עצה ותושייה. כל אחד מן העומדים בתור חש כאילו הוא בן יחיד, ושופך את ליבו לפני
רבי רפאל שליט"א.  כך זוכים כולם לצאת מעודדים, וחבלי הקליטה בארץ נעשים קלים יותר מאי פעם... כי יש מי שתומך, מקשיב ומייעץ ויש קורת גג אחת המהווה כתובת לכל בקשה, פנייה ומשאלה.

מר מרק לוי הי"ו הוא איש קשר של הקהילה, העומד לימין הציבור בכל עת מצוא. בהיותו מודע לדברים אשר להם זקוקים באמת- משלב הוא את הפן הרוחני יחד עם הפן הגשמי. הוא מארגן מידי פעם בפעם כנסי חיזוק, הרצאות וסדנאות. כמו כן לעיתים מתארגנת נסיעה לקברות צדיקים, המעניקה רוממות לרוח ולנפש כאחד.
גם הילולות הצדיקים הקדושים, נערכות ברוב עם במסגרת הקהילה, ותורמות רבות ונצורות לחיזוק הקשר ביניהם בדרך היהדות הטהורה.

בשולי הדברים:
"הנה שכרו איתו ופעולתו לפניו" (ישעיה מ' י' ) . כל מי שביקר במרכז הרוחני, וכל מי שזכה לטעום מעט מן האור הסובב ומקיף כל פינה ופינה, מבין נכונה עד מה רבה זכותם של כל העומדים בראש המקום הזה, ושל כל המסייעים בידם. מה רב הוא החלק שנוטלים הם לקרב את יום גאולתנו, וכמה נשמות ישראל קדושות הם מצילים. ישלם ה' כפועלם הטוב ותהי משכורתם שלמה מעם ה', אמן.